סרקומות של העצם

סרקומות של העצם, המכונות גם “סרטן ראשוני של העצמות” הן נדירות ביותר. הן מהוות פחות מ-0.2 % מכל הגידולים הממאירים, על אף שהמספרים משתנים679 02682356b mod במדינות שונות. כפי ששמן מרמז, גידולים ממאירים של סרטן עצמות נמצאים בכל העצמות בגוף, אך גם בסחוס.

הערה: סרקומות של העצם הן גידולים שמקורם בעצמות. גרורות של סוגי סרטן אחרים (כגון סרטן השד או הערמונית) הן גרורות של עצמות, לא סרטן ראשוני של העצמות, ויש לטפל בהן באופן אחר.

הסרקומות השכיחות ביותר של העצם הן אוסטיאוסרקומה, סרקומה ע”ש יואינג, כונדרוסרקומה, גידולי תאי ענק וגידולי כורדומה, כאשר הגידולים מסוג אוסטיאוסרקומה וכונדרוסרקומה הם הנפוצים ביותר, ואחראים ליותר ממחצית מכל האבחונים של גידולי עצמות ממאירים.

  • אוסטיאוסרקומה היא הסרטן הראשוני של העצמות השכיח ביותר. מעריכים כי מדי שנה, 2-3 אנשים מתוך מיליון איש מושפעים מסרטן זה. הוא מתרחש בתדירות רבה יותר בקרב מתבגרים (גילאי 15-19), בשיעור גבוה מ-10 % מכל גידולי הסרטן המוצקים, עם שיעור אבחון מעט גבוה יותר בקרב זכרים. קיימת עליה נוספת בהיארעות לאחר גיל 70.
  • סרקומה ע”ש יואינג (ES) היא הסרקומה של העצם השלישית בשכיחותה. היא מתרחשת בתדירות הגבוהה ביותר בקרב ילדים ומתבגרים, אך היא מופיעה גם אצל בוגרים צעירים. הגיל החציוני הוא 15 שנים, כאשר זכרים מושפעים ממנה בתדירות רבה יותר מאשר נקבות. לרוב מופיע ES ברגליים ובזרועות (50 %) ובעצמות האגן (25 %), ולאחר מכן בצלעות ובעמוד השדרה. ES עשוי לכלול כל עצם וכל רקמה רכה (פחות שכיח בקרב ילדים).
  • כונדרוסרקומה היא הסרקומה של העצם הנפוצה ביותר בקרב מבוגרים. כ-2 אנשים מתוך מיליון איש מאובחנים במחלה זו, לרוב בטווח הגילאים שבין 30 עד 60.
  • גידולי תאי ענק של העצם הם גידולים מקומיים אגרסיביים ולעתים נדירות שולחים גרורות. הם נפוצים בעיקר בקרב בוגרים צעירים ושכיחים יותר בקרב נקבות.
  • גידולי כורדומה הם גידולים נדירים בעמוד השדרה המופיעים בדרך כלל בצוואר או באגן (עצם העצה, סקרום). שיעור ההיארעות שלהם הוא ∼5 לכל מיליון איש בשנה.

הסיבות לסרקומות של העצם אינן ידועות. עם זאת, זוהו כמה גורמי סיכון שעלולים להוביל להסתברות גבוהה יותר של פיתוח סרטן עצמות. חלק מהם הם נטיות גנטיות, מחלת פאג’ט וחשיפה לקרינה.

השיעור הנדיר של המחלה בשילוב עם הצורך לשלב כמה טיפולים שונים הופכים את הסרקומות של העצם לקשות ביותר לטיפול נכון. לכן יש לזכור: בכל הסרקומות צריך לטפל מומחה, ובמידת האפשר במרכזים מתמחים!

 

We couldn’t do this without precious help: Special thanks go to our member group Israeli GIST Patients Organisation for the translation!

 

 
 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.