גידולי דזמואיד

גידולים דזמואידים (DT) (=פיברומטוזיס אגרסיבי) fotolia 74092056דומים לסרקומות של הרקמות הרכות. הם בעלי מאפיינים של גידולים שפירים וגידולים ממאירים כאחד: שלא כמו סוגי סרטן אחרים, הם לא מתפשטים בכל הגוף (שולחים גרורות). עם זאת, הם נוטים לגדול לתוך רקמה סמוכה (מסוג פולשני מקומי) או בכמה מקומות (מסוג רב-מוקדי) והם בדרך כלל נוטים להישנות לאחר כמה זמן (שיעור הישנות גבוה). גידולי DT יכולים להשפיע כמעט על כל חלקי הגוף: זרועות ורגליים, כולל חגורת האגן והכתפיים, הגו (לרוב דופן הבטן) וחלל הבטן (לרוב בפדר (מזנטריום) של האגן). בגפיים (זרועות, רגליים) בפרט, גידולי DT נוטים לצמוח בכמה מיקומים באותו אזור (רב-מוקדיים). לרוב, לא ניתן לצפות את המהלך הקליני של הגידול והוא מאוד שונה מאדם לאדם.

גידולים דזמואידים הם גידול נדיר שמתגלה ב-3-4 מקרים מתוך 1 מיליון איש באוכלוסייה מדי שנה. גידולי DT מתגלים בטווח הגילאים שבין 15 עד 60 שנה, כאשר גיל השיא הוא 30 בקירוב.

בגידולים דזמואידים עלינו להבחין בין גידולים דזמואידים ספוראדיים וגידולים דזמואידים הקשורים לפוליפוזיס משפחתית (FAP), מחלה תורשתית של המעי הגס. רוב הגידולים הדזמואידים מתרחשים באופן ספוראדי. רק כ-5-10% מכל גידולי ה-DT מתרחשים בהקשר של FAP. בוגרים צעירים, בפרט נקבות בהקשר של היריון, מושפעות יותר מגידולי DR ספוראדיים. בקרב מטופלים מבוגרים יותר אין העדפה מגדרית.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.