Symptomy i objawy

Sarkomtitel KnieNiestety, rak kości może pozostać niezauważony, ponieważ może nie dawać objawów przez dłuższy czas. Wystąpienie objawów zależy od lokalizacji, w jakiej znajduje się guz. Najczęściej pacjenci doświadczają następujących objawów:

  • Ból lub obrzęk, w miejscu w którym znajduje się guz. Ból jest niekoniecznie trwały. Może pojawiać się i znikać, a dopiero na późniejszym etapie stać się silniejszy i trwały. Podczas przemieszczania się ból może się pogorszyć, może też wystąpić obrzęk sąsiadującej tkanki miękkiej.
  • Obrzęk i sztywność stawów: Nowotwór zlokalizowany stawach lub w ich pobliżu może powodować obrzęk, sztywność lub nadwrażliwość stawów. To z kolei powoduje ograniczenie oraz bolesność ruchów.
  • Kulenie: kości z guzem mogą pęknąć lub się złamać, co wymaga natychmiastowego leczenia. Jeśli złamanie nie zostanie wykryte, może samoistnie się zagoić, co może doprowadzić do wyraźnego kulenia i dalszych złamań.
  • Rzadko osoby z rakiem kości mogą mieć takie objawy jak gorączka, ogólnie złe samopoczucie,   utrata masy ciała i niedokrwistość, czyli niski poziom krwinek czerwonych.

Mięsaki kości są często trudne do rozpoznania jako złośliwe przez lekarzy, radiologów oraz patologów. Niedoświadczony lekarz może nie wykryć guza w prostym badaniu rentgenowskim, chociaż może pojawić się podejrzenie choroby. Dlatego wszyscy pacjenci z podejrzeniem pierwotnego nowotworu złośliwego kości powinni zostać skierowani do centrum referencyjnego lub specjalistycznej instytucji zajmującej się mięsakami kości przed wykonaniem biopsji. Biopsja nie powinna być wykonywana przez chirurga, który nie zajmuje się leczeniem tego rodzaju nowotworów.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.